Yeniboğaziçi beldesi bizim için herşeydir. Halka hizmet etmek, halkı sevmek ve beldesini sevmekten geçer. Daha güzel yarınlara beraber yürüyelim.

MUSTAFA ZURNACILAR, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı
baskan aday

Neler Yaptık

Döviz Krizi ve Enflasyon

4.5 yıl önce 2018 yılında 5TL olan akaryakıt (litresi) 2022 yılında 25TL / litreyi aştı.

4.5 yıl önce 5TL olan sterlin (döviz) 22.5Tl’ye ulaştı . Hep bunlar Belediyemizin verdiği  hizmetlerinin  maliyetlerini 5 kat artırdı. Vergi artımı yasaya bağlı olduğu için  vergiler artırılmadı. Buna rağmen hizmetler aksatılmadan verildi.

Hayat Pahalılıkları

4.5 yılda bir çok hükümet değişikliği yaşandı. Belediyenin hayat pahalılıkları belediyelere bazı yıllarda tamamen bazı yıllarda kısmen aktarıldı. Buna rağmen tüm çalışanlarımızın, maaşları sosyal hakları , sosyal yatırımları ve buna ek geçmişten gelen sosyal hak ve yatırımlarında 4.5yıl boyunca bir güncek bir de geriye dönük borç olarak ödendi.

Yıllar  içerisinde Belediyemize ve Devlete ait bir çok kamu arazisinin halka geri kazandırılması.2019 yılı başlarında ortak yaşam alanlarının geri alınması ve korunması düşüncesi ile yıllar içerisinde kaybedilen 300 dönümlük deniz ve orman arazileri belediyemiz ve halkımızında büyük desteği ile geri alınmış kamusal alana döndürülerek halka kazandırılmıştır.Yaşanan  bu zorlu süreçte belediyemiz tesislerinde ve Başkanımıza ait şahsi araç,bina ve karavanlarda çıkarılan yangınlarda büyük maddi zararlar yaşanmasına rağmen geri adımlar atılmamış ve tüm araziler kamuya kazandırılmıştır.

Yerel gelirlerden alınan pay (mali) 12 yıl önce yapılan nüfus sayımına göre devletten yerel gelirlerden pay alan belediyemiz 6.666kişi üzerinden maddi destek almakta ancak çok hızlı bir şekilde büyüyen,gelişen ve nüfusu hızla artan Yeniboğaziçinde turizm nüfusu hariç 20 binlere ulaşmıştır. Belediyemiz buna rağmen halkımıza kesintisiz hizmet vermektedir.

2008 yılında hazırlanan ancak 14 yıldır bekleyen belediyeler reformu.

belediyeler reform yasa tasarisi eylem

Günümüzde belediyelerin sayını azaltmak olarak görünen reforum daha sonra yapılan çalışmalarla daha bilimsel verilere dayandırılarak 28 den 18 e düşürüldü. 2020 yılı başlarında yeniden gündeme gelen reformda yeni Boğaziçi belediye başkanlığı kapatılıyor  ve mahalleye döndürülüyordu. Belediye Başkanımız, Meclisimiz, Sivil Toplum örgütlerimiz ve Halkımızın Başkanımız önderliğinde verdiği mücadele ile ülkemizin büyük bir değeri korunmuş Belediyemiz kapatılmamıştır.

Verilen bu büyük mücadele tüm ülkede destek bulmuş ve halkın taktirini almıştır.

YENİBOĞAZİÇİ

 1. Köy merkezde bulunan eski süt fabrikası ve arazisi köy merkezinde atıl vaziyette, terk edilmiş tehlike saçan büyük kirlilik yaratan her alanı amiyontla çevrili bina belediyemiz tarafından alınmış ve ön kemerler alınarak yıkılıp temizlenmiştir.

 2. 2003 yılında kiralanan 2011 yılında da belediyemizin elinden alınan Silver Beach Halk Plajı 2019 yılında 40dönüm arazisi ile birlikte belediyemize geri kazandırılmıştır. (halka)

 3. Sea Side deniz arazileri 2021 yılında belediyemize ve halkımıza kazandırılmıştır.

 4. Bedis piknik alanı (orman arazileri) 2019 yılında belediyemize ve halkımıza geri kazandırılmıştır.

 5. Belediye halk plajı , otopark alanı ve arkasında bulunan orman arazilerinin belediyemize ve halkımıza kazandırılması (2021)

 6. Belediye halk plajı/park hotel arası deniz arazilerinin belediyemize ve halkımıza kazandırılması.

 7. Yeniboğaziçi Belediyesi Salamis kamping tesisinin belediyemize ve halkımıza kazandırılması (2021)

Yeniboğaziçi Deniz Gazinosu ve Halk Plajı

06

 • Halk plajına giden toprak yol yaklaşık 550metre uzunluğunda ve 6metre genişliğinde kaldırımlarıyla birlikde bordür,parke kaplanması 8bin metre2 parke

 • Halk plajı oto parkının kaldırım ,alt yapı, bordür, ve parke işlerinin yapılması. 6bin metre2 parke

 • Mevcut deniz restorantının artan talebe cevap verebilmesi için mutfak bölümüne ek 2 mutfak daha yapılması, bunlara ek depolar, 300m2 çardak yapımı, ve ek tuvaletler ve duşların yapımı.

 • Halk plajında sahil kısmına 9 adet ahşap tamamen doğaya uyumlu çardak yapımı.

 • Çok hızlı büyüyen,hızlı bir şekilde imarlaşan Yeniboğaziçi yeni bölgeleri salamis bölgesi ve bu bölgeye yakın yerleşim birimlerine yapılan 3 adet çocuk parkı yapımı.

Sivil Toplum Örgütlerimiz

mustafa zurnacilar

KKTC ‘de bazı Belediyelerin yaptığı çalışmalardan biri olan maks projesini ( adrese dayalı nüfus sayımı) Belediyemizde yine bu dönemde büyük bir bölümünü tamamlaması.

Belediyemiz, Sivil toplum örgütlerimiz, Cittaslow Belediyeleri okullar ve klüplerle bir çok sosyal sorumluluk projesi sosyal organizasyonların, festivallerin gerçekleştirilmesi deniz organizasyonlarının gerçekleştirilmesi.

Yeniboğaziçi Belediyesi olaral 2019 yılı başlarında Cittaslow Çocuk belediyesinin kurulması, Başkan ve meclis üyelerinin seçilmesi. Çocuk belediyesine Belediye binası yapımı için düğün salonu arkasına bina karkasının yapılması. Çocuk Belediyesinin Belediyelerini yurtiçinde ve yurt dışında başarı ile temsil etmesi.

2022 Yılında Belediyeler Reformunda kapatılan Yeniboğaziçi Belediyesini  gerek Belediyemiz gerek Çocuk Belediyemiz gerekse tüm halkımızın katkılarıyla yeniden açtıran ve başkanlığı mahalleye döndürmeyen mücadeleci kendi kendini yöneten belediyemizin devamlılığının sağlanması gerçekleştirildi.

2018 yılı sonrası Belediyemiz tarafından yapılan yatırımlar ve Belediyemizin gelirlerinin artırılması sonucunda belediyemizde 35 kişiye iş imkanı sağlandı. Bunun yanında ülkemizin projesi olan halk plajında her yıl 30'a yakın lise ve üniversite öğrencisi okul harçlarını yaz aylarında belediyemiz deniz tesislerinde çalışarak kazandı.

2021 yılında Belediyemize kazandırılan sea side deniz arazilerinin bir bölümü kaplumbağa yumurtlama alanı olarak özel çevre koruma alanı ilan edildi. Diğer bölümü ise Mağusa/Yeniboğaziçi/İskele Mesarya amatör balıkçılarına teknelerini denize indirebilmeleri için çekek yeri (tekne indirme yeri) yapıldı. Sahilin büyük bir bölümü ise halka denize girmesi için ayrıldı.

Yeniboğaziçi ilkokuluna arka bahçeye parke ve bordür döşemesi yapıldı. Arkada bulunan okul ile öndeki okullar birbirine bağlandı. Okulun ön bahçesine çocuk parkı yapıldı. Öndeki iki okulun arasına okul aile birliği ve okul yönetimi ile birlikte çardak yapıldı.

ATLILAR - SANDALLAR - MURATAĞA

 1. Atlılar köyümüzde yıllardır olmayan çocuk parkı bu dönemde yaptırılmıştır.

 2. Atlılar kötü şehitliğinin bakımı belediyemiz muhtarlık, ve şehitler derneği ile istişare edilerek düzenli olarak 4.5yıl boyunca gerçekleştirildi.

 3. Atlılar köyü ana caddesi belediyemiz tarafından bu dönemde kaldırım yapıldı

 4. Atlılar köyü ova yollarının ana güzergahları havara dolgu yaparak onarıldı. Yol yapımı devam etmektedir Atlılar yolu kırsal kesim arsa bölgesi alt yapısı ve asvaltlanması İç işleri bakanlığı ile istişare sonrası2022 yılında yapıldı.

 5. Sandallar köyümüzün duvarları yıkılan kabristanlığın duvarları bu dönemde yeniden yapıldı. Kabristanlığın giriş bölümüne demir kapı yaptırıldı.

 6. Muratağa köyümüzde çocuk parkı Belediyemiz tarafınan 2021 yılında yapıldı.İlk kez Muratağa köyümüzde belediyemiz , muhtarlık ve mormenekşe kadınlar birliği tarafından köylerimiz çicek açıyor adıyla bir günlük festival yapıldı.

 7. Muratağa köy camiisinin avlusuna belediyemiz tarafından bahçe düzenlemesi yapıldı.

 8. Muratağa köyümüzde su hatlarında yaşanan su sorunlarının aşılması için çalışmalar gerçekleştirildi.su yu olmayan vatandaşlarımıza su hattı çekildi.

 9. Bir önceki dönemde 2.800.000TL.ye(iki milyon sekizyüz bin tl ye) ihale edile Muratağa şehitliği yeni dönemde 2019 yılında belediyemiz, muhtarlık ve Şehitler derneği ile yapılan çalışmalar sonucunda tamamlandı. Bir önceki dönem ihale edilen Şehitlik yarım kalmış Şehitliğe TC Yardım Heyeti tarafından ayrılan ödeneklerin nereye harcandığı belirlenememişti.

 10. Muratağa köyümüzde 1974 yılında Şehit edilen tüm şehitlerimiz bu dönemde Kayıp Şahıslar Komitesi KKTC Şehir Aileler Derneği, Muratağa Muhtarlığı, Şehitler Derneği ve belediyemiz tarafından ayrı ayrı kendi mezarlarına belirli dönemlerde yapılan devlet törenleri ile defnedildi. Tüm defin hizmetleri ve 14 aralık Şehitlerimizi anma törenleri Belediyemiz, Şehitler Derneğimiz, Muhtarlık ve Kaymakamlık tarafından organize edilen törenlerle gerçekleştirildi.

 11. Muratağa köyü Şehitliğimizin elektrik projesi yeniden yapılarak geceleri aydınlatılması sağlandı.

AKOVA KÖYÜ

 1. Akova İlkokulu’nun kayalık ve kötü olan bahçesi Okul girişi ve okul oyun alanlarının zemini Bordür ve Parke kaplanarak zemin düzeltildi. Alt yapısı yapıldı, okulda çocukların her alana erişebilmesi ulaşabilmesi için engelli rampaları yapıldı. Okulun sınıfları boyandı.

 2. Akova ilkokulu karşısına çocuk parkı yapıldı.

 3. Uzun yıllardır köylünün beklentisi olan Düğün Salonu projesine başlandı. Proje hızlı bir şekilde devam ediyor. Akova Düğün Salonu, Çocuk parkı ve Atatürk Büstü 2014-2018 yıllarında yıkılmış ancak yapılmamıştı.

 4. Akova Kabristanlığının önünün kaldırım ve parke döşemesi yapıldı. Kabristanlık içerisi projelendirilerek Alt yapı, Bordür ve parke yollar yapılarak düzenlendi.

 5. Akova köyü Geçitkale çıkışına doğru Sağlı-Sollu 2 km’lik kaldırım yapımı, Alt yapı Bordür ve parke döşemesi 2022 yılında yapılarak tamamlandı.

 6. Akova köyüne yeni yapılan köy camiisinin tadilatının yapılması ve yeni ahşap çardak yapımı 2021-2022 yılları arasında Belediyemiz tarafından yaptırıldı.

ALANİÇİ KÖYÜ

Alaniçi Düğün Salonu ve Park Kompleksi

alanici park

2015 yılında 700.000 TL.ye ihale edilen Alaniçi Düğün Salonu ve Park Kompleksinin yapımına 2017 yılı sonlarında başladı. 2018 yılı mayıs ayında ihaleye dışarıdan ek firmalar katılım gösterince mahkemeye intikal eden proje ara emri alınarak 2018 yılında Mayıs ayında durduruldu. Bir önceki dönemde yarım kalan proje 2019 yılında yeni belediye yönetimi tarafından mahkemeden izin alınarak ve T.C yardım Heyetinden Onayı alınarak 2021 yılında 4.500.000-TL ye özkaynak gelirleriyle tamamlandı. Bir önceki dönemde mahkemelik olan proje kısmı olarak tamamlanmış büyük bir bölümü ise yeni dönemde bitirilmiş ve Alaniçi halkının hizmetine sunulmuştur. Proje ve ihaleyle ilgili yargı süresi 4 yıl boyunca devam etmiştir.

 1. Alaniçi köy camisinin tadilatı yapılarak damı olmayan camiye ait çardağın çatısı ve boyası Belediyemiz tarafından bu dönemde yaptırılmıştır.

 2. Alaniçi köy kapristanlığının çevre düzenlemesi kapılarının yapımı ve kapristanlığın  tüm altyapı bordür ve parke yapımı 2020 yılında Belediyemiz tarafından yapılmıştır.

 3. Alaniçi Köyü Batı tarafından geçen çift şerit yol üzerinde ve köy girişleri olarak bilinen iki ana giriş bölümündeki çemberlerin peyzajı çimlendirilmesi, ağaçlandırılması, su hattı çekilmesi ve düzenlenmesi 2020 yılında Belediyemiz tarafından yapılmıştır.

 4. Alaniçi köyü ilkokuluna Eski dönemde yapılan iki adet arka bölümde bulunan çardakların ve okul giriş kapıları yeni dönemde ödendi. İki okulun arasında bulunan büyük çardak çatısı Belediyemiz ve okul yönetimi katkılarıyla değiştirildi. Amiyont ve Asbest olan saç şeklindeki tüm yapılar yenilendi.

 5. Oyun parkı tamir edildi.

 6. Okulun çevre duvarlarının tadilatı yapılarak boyandı.
 7. Okul içerisinde eksik yazı tahtaları ve eksik masalar alındı.

 8. Okul sınıflarına ihtiyaç duyulan dolaplar okul müdürünün ve yönetiminde talepleri doğrultusunda Belediyemiz tarafından yaptırıldı.

 9. Pandemi dönemi ihtiyaç duyulan tabletler çocukların eğitimden geri kalmamaları için Belediyemiz tarafından alındı ve okulumuza verildi.

 10.  Alaniçi Köyü içerisinde bulunan hayvancıların köy dışına çıkması ve organize ağıl bölgelerine geçmeleri için Belediyemiz tarafından hayvancıların bazılarına malzeme desteği verildi. Talepte bulunan tüm hayvancılarada destek verilmeye devam edilecek. Yeni dönemde köy içerisinde bulunan tüm hayvancıların teşvik edilerek, destek verilerek köy dışına çıkmaları hedeflenmektedir.

 11.  Alaniçi Köyüne tamamem gönüllü ve fedakarca hizmet veren tüm sivil toplum örgütlerine belediyemiz tarafından ücretsiz lokal ve çalışma ofisi atölye verildi.

 12. Organize ağıl bölgelerinde bulunan ve bir önceki dönemde büyük bir bölümü tamamlanan elektirik projesi yeni dönemde tamamlanarak tüm ödemeleri yeni dönemde gerçekleştirildi. Organize ağıl bölgeleri içerisinde bulunan ve yapılmayan bazı ara yollar bu dönemde yapıldı ve yapılmayan yolların yapımınada devam ediliyor.

BOĞAZİÇİ ŞEHİTLİĞİ

Boğaziçi direnişi ve şehitler anıtı projesi

bogazici sehitligi

3 Nisan 2018 tarihinde yerel seçimlere 2 ay kala 4/2018 sayılı ihale komisyonu kararı ile 215.600 TL KDV dahil ihale edilen proje tamamlanamamış. 2018 yerel seçimlerinden sonra projeye yeni eklemeler yapılarak 350.000 TL bütçeyle tamamı yeni dönemde ödenerek bitirilmiştir. Bu dönemde Boğaziçi direnişi ve şehitlerini Anma törenleri 15 Kasın tarihlerinde devletin yerel anma törenleri kapsamında gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

MORMENEKŞE

 1. Saklı kent giriş bölümüne ödeme(vergi) kolaylığı sağlanması için ödeme noktası oluşturulması. Bunun yanında saklı kent karısında bulunan batı kent bölgesine çocuk pıarkı ve dinlenme alanı yapıldı. Tüm sokaklar bu dönemde isimlendirildi.

 2. Saklı kent giriş bölümüne ödeme(vergi) kolaylığı sağlanması için ödeme noktası oluşturulması. Bunun yanında saklı kent karısında bulunan batı kent bölgesine çocuk pıarkı ve dinlenme alanı yapıldı. Tüm sokaklar bu dönemde isimlendirildi.

 3. Mormenekşe merkez çocuk parkı kapalı ve atıl durumdaydı. Parkın elektirik sistemi, kafeterya oyun parklarının bir kısmı, muhtarlık binası (muhtarla istişare) ederek ve Atatürk büstünün tadilatı yapılarak halkın hizmetine konuldu.-

 4. 2020 yılı başlarında Mormenekşe toprağı olan Tuzla Mutluyaka arası yerleşim birimlerinin alt yapısı ve su hatları yoktu. 2020 yılı başlarında belediyemiz bu yerleşim birimlerimize su hatları çekerek buradaki vatandaşlarımıza su bağlantılarını gerçekleştirdi ve suya kavuşturdu.
 5. Mormenekşe toprağı olan Saklıkent ve Batıkent bölgelerinde alt yapı ve su şebekelerinin yenilenmesi konusunda bölge bölge hat değişimlerinin yapılması, saklı kent site içi tüm su saatlerinin yenilenmesi  ve tek tip modele döndürülmesi.
 6. Mormenekşe çemberi 2019 yılında belediyemiz tarafından yenilenerek yeni görünüme kavuşturuldu.

 7. Mormenekşe merkez çocuk parkı kapalı ve atıl durumdaydı. Parkın elektirik sistemi, kafeterya oyun parklarının bir kısmı, muhtarlık binası (muhtarla istişare) ederek ve Atatürk büstünün tadilatı yapılarak halkın hizmetine konuldu.

 8. 2020 yılı başlarında Mormenekşe toprağı olan Tuzla Mutluyaka arası yerleşim birimlerinin alt yapısı ve su hatları yoktu. 2020 yılı başlarında belediyemiz bu yerleşim birimlerimize su hatları çekerek buradaki vatandaşlarımıza su bağlantılarını gerçekleştirdi ve suya kavuşturdu.

 9. Mormenekşe toprağı olan Saklıkent ve Batıkent bölgelerinde alt yapı ve su şebekelerinin yenilenmesi konusunda bölge bölge hat değişimlerinin yapılması, saklı kent site içi tüm su saatlerinin yenilenmesi  ve tek tip modele döndürülmesi.

 10. Yıllardır yanan Mormenekşe kırsal kesim arsalarının bulunduğu yerde Yeniboğaziçi / Mormenekşe arasındaki büyük çöplük büyük uğraşlar sonucu İskele Long beach bölgesinden getirilen  3. Sınıf toprak dolgu ile ıskah edilmeye ve ağaçlandırılmaya çalışıldı. Çöplüğün çok büyük bir bölümü kapatılarak ıslah edildi. Böylelikle gençler bu bölgeye ev yapmaya başladı

 11. Mormenekşe köyünde ova yolları Belediyemizin  yetki alanında olmasına rağmen  toprak ana yolları bir çoğu belediyemiz tarafından havara dolgu dökülerek onarıldı. Yol çalışmaları ve tadilatları devam etmektedir.

 12. Mormenekşede yeni yapılan köy camisinin çardağına camii cemaati ile birlikde çalışma yapılarak katkı sağlanması ve çardağın yapılması. Eski camii olarak kullanılan parkın yanındaki kilisenin tadilatının ve boyasının yapılması bu konuda muhtarla birlikde iş birliği ile çalışılması.

 13. Mormenekşe Köyünde 2.etap olan bilinen ağıl bölgesine su hattı çekilmeye başlanması bu konuda üreticilerle ve TİKA işbirliği ile gerçekleştirilmesi.

 14. Mormenekse Spor Kulübüne ait futbol sahasına alt yapı , parke döşeme ve kantin yapılması.

 15. KKTC’nin Cittaslow konusunda başkent ve ağ başkanlığı olarak tüm dünyada temsil eden Yeniboğaziçi Belediyesi 2019 yılında dünyanın bir çok ülkesinden Cittaslow genel başkanını, genel sekreterini ve belediye başkanını mormenekşe köyüne getirerek burada ağırladı. Ve cittaslow genel koordinasyon toplantısını burada gerçekleştirdi. Mormenekşe köyüne özgü bir çok kültürel tanıtım yapıldı. Mormenekşe köyümüz ve diğer belde köyleri 289 Cittaslow belediyesinde ve 34 ülkede yapılan koordinasyon toplantısında tanıtıldı.

Mormenekşe çocuk parkı, Atatürk Büstü ve çember projesi

mormenekse

Yapımına 2005 yılının sonlarında başlandı . Proje kısmi olarak tamamlanmış projenin maliyetinin tamamı 2006/2010 yılları arasında ödenmiştir. Yeni dönemde tamamen elden geçirilen ve yenilenen projede kapalı olarak duran kafeteryada halkın hizmetine sunulmuş, çember yenilenmiş, yeni tuvaletler ve ek ilaveler yapılmıştır.Atatürk büstü yeniden tadil edilip düzenlenmiştir.

Yeniboğaiçi ikinci selim park komplekli (yeniboğaziçi çocuk parkı) 2005 yılları sonunda başlatılan park tamamlanamamış 2006/2010 yılları arasında tamamlanarak bütün proje maliyeti bu dönemde ödenmiştir 2018/2022 yılları arasında park tamamen yenilenmiş ve cittaslow krıterlerıne uygun hale getirilmiştir. Park , cittaslow köy pazarları, festivaller ve bir çok sosyal organizasyon, sivil toplum örgütleri ve okulların katkılarıyla belediyemiz çatısı altında bu alanlarda gerçekleştirilmiştir.